Company Logo

Real time web analytics, Heat map tracking

Wybrane z Galerii

 

 

Najlepsze Strony Filmowe

Logowanie

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 17

Wczoraj 33

W tygodniu 50

W miesiącu 166

Wszystkie 78683

16 maja 1968 powstał Amatorski Klub Filmowy SAWA założony przez grupę uczestników  kursu „Podstaw kinematografii wąskotaśmowej”. W momencie tworzenia dołączył do nich Leszek Boguszewski  który od roku 1975 do chwili obecnej pełni funkcję instruktora klubu..
Jesienią 1968 roku do tego grona   pojawił się Jacek Grychczyński  późniejszy prezes klubu sprawujący swoją funkcję przez wiele lat.Jesienią 1968 roku ukonstytuował się pierwszy zarząd klubu. Prezesem został Wojciech Rączkowski, a wiceprezesem do spraw technicznych Jerzy Grelak. Twórcy klubu  z wyjątkiem  Leszka Boguszewskiego szybko znudzili się stworzonym przez siebie dziełem i po dwóch trzech latach słuch po nich zaginął. W początkach lat siedemdziesiątych do klubu zapisało  się  kilkanaście osób a wśród nich dwaj muzycy Wojciech Czarnecki i Ryszard Zerynger, a następnie znany wówczas w kręgach filmowców amatorów Jan Piechura i wiele innych osób. Ta właśnie grupa powiększona jeszcze o kilka osób spotykała się, tworzyła filmy, organizowała imprezy, uczestniczyła w festiwalach filmu amatorskiego, a przede wszystkim bawiła się przez 22 lata to jest do roku 1990. Zabawy były różne.
altPrzez 10 lat w okolicy 1 kwietnia organizowaliśmy ”Festiwal Filmów Nieudanych”, którego komisarzem był Jan Piechura. Pomysł festiwalu wynikał ze stwierdzenia że w każdym filmie można znaleźć coś nieudanego. Zapraszany ze swoimi filmami był nawet Andrzej Wajda  ale odpowiedział grzecznie, że w ostatnim czasie nic nieudanego nie stworzył i ostatecznie nie wziął udziału w imprezie. Impreza ta stanowiła zaprzeczenie wszystkich poważnych festiwali - nagrody były losowane, a jury musiało tylko uzasadnić werdykt. Fantastycznie w roli jurora sprawdzał się wieloletni przyjaciel klubu prof. Jan Jacoby. Jego uzasadnienia publiczność kwitowała salwami śmiechu.

 Ulubionym festiwalem naszego Klubu stał się Festiwal Pol-8 (obecnie międzynarodowy), którego 40 edycja odbyła  się w 2007 roku w Polanicy-Zdroju. W historii tego festiwalu AKF SAWA zdobył największą ilość nagród /74/spośród wszystkich klubów filmowych w Polsce. W kategorii twórców największą ilość nagród  w historii Festiwalu Pol-8  zdobył Leszek Boguszewski /21/
 Obok prezentacji filmów Klub SAWA organizował imprezy towarzyszące festiwalowi, takie jak koronacje, bale, loterie fantowe, programy rozrywkowe "SAWA BY NIGHT". Koronacja twórcy festiwalu Pol-8 Józefa Milki na honorowego członka naszego klubu była happeningiem rozgrywającym się nocą na rozstajnych drogach Polanicy, w świetle pochodni. Potem był bal, którego atrakcją był miejscowy tajniak. Upity zlewkami alkoholu tańczył w kręgu rozbawionych uczestników festiwalu śpiewających „stoi różyczka w czerwonym wieńcu”. Fundatorem  balu był sam koronowany komisarz festiwalu Józef Milka, który potem spłacał długi przez cały rok. Kolejnym pomysłem SAWY była  loteria fantowa na dofinansowanie komisarza festiwalu zorganizowana w następnym roku.   Najsłynniejszy program rozrywkowy "SAWA BY NIGHT" był wystawiony podczas Festiwalu POL-8 w 1977 roku i stanowił parodię dziennika TV.. /Program ten był wystawiany jeszcze 10 razy w różnych miejscach w Polsce./ Jeden z dziennikarzy określił ten spektakl jako pierwszy audiowizualny kabaret w Polsce. Komentarz o programie wystawionym w czasie Festiwalu Pol-8 nadany został przez Radio Wolna Europa, Trudno się dziwić skoro program rozpoczął się obrazem czołgów jadących autostradą z komentarzem ”Na zaproszenie władz federalnych pierwszy sekretarz AKF SAWA  Jerzy Piluchowski udał się do  Austrii z wizytą przyjaźni”. W klubie nie mieliśmy komórki  podstawowej organizacji partyjnej, ale mieliśmy  pierwszego sekretarza  gdyż przed nim były  tylko sekretarki.W grudniu odbywały się tradycyjne Mikołajki, a na nich wręczano prezenty takie jak: zaparzaczka do herbaty dla 40 milionów, atmosfera twórcza w aerozolu, zegarek z wodotryskiem, maszynka do robienia pieniędzy, gra towarzyska sierp i młot czy też bomba w KC (niektóre prezenty można obejrzeć!).Poza zabawa powstawały też rzeczy pożyteczne.Powstała też galeria portretów olejnych członków Klubu, stworzona przez Jana Piechurę. Własnoręcznie skonstruowano wiele urządzeń wspomagających realizację filmów takich jak: elektroniczny synchronizator obrazu i dźwięku, urządzenie do nakładania ścieżki magnetycznej na taśmę filmową.O naszym poczuciu humoru mógł się osobiście przekonać Zarząd Światowej Organizacji Filmu Nieprofesjonalnego UNICA (działającej w ramach UNESCO), który dwukrotnie odwiedził nasz Klub: w 1988 i 1994 roku. Ówczesny przewodniczący UNICA Josef Walterschiedt porównał atmosferę panującą w Klubie do klimatów panujących w krakowskich kabaretach.altAmatorski Klub Filmowy SAWA trzykrotnie otrzymał tzw. duże złote medale UNICA. Po raz pierwszy za całokształt twórczości duży złoty medal UNICA otrzymał Leszek Boguszewski w 1981. Ponownie w 1992 roku taki medal otrzymał Klub SAWA. W 1994 roku Klub SAWA został uhonorowany złotym medalem UNICA za współ-organizację festiwalu młodzieżowego.

Amatorski Klub Filmowy SAWA  jest najstarszym w Warszawie i jednym z najstarszych w Polsce klubów filmowych.
W  41-letniej działalności klubu powstało 226 filmy , za które autorzy otrzymali 461 nagród, w tym 95 na konkursach międzynarodowych.


Najaktywniejszymi twórcami AKF SAWA w minionych 40 latach działalności Klubu są:

Leszek Boguszewski za zrealizowane 35 filmów otrzymał 122 nagrody, w tym 37 na konkursach międzynarodowych),Grand Prix na konkursie w Chorwacji za film „Powrót” złoty medal za film „Pajęczyna” na konkursie w Chorwacji a także srebrne medale, w Niemczech, Austrii,Francji,brązowe medale na konkursach w Szwecji,Niemczech,Austrii i Węgrzech. Kilkakrotne Grand Prix na konkursach krajowych.Obecnie Juror  Europejskiej Akademii Filmowej Kina Niezależnego Grand OFF.

Michał Mróz,(za zrealizowane 6 filmów otrzymał  47 nagród)
Aneta Gutkowska (za zrealizowane 12 filmów otrzymała 40 nagród, w tym złote medale na konkursach UNICA w Argentynie, na festiwalu w Duisburgu /Niemcy/ i Grand Prix na festiwalu w Berlinie),

Klaudiusz Kasprzak‑Styliński (za realizowane 10 filmów zdobył 27 nagród).

 Wojciech Czarnecki (za realizowane 9 filmów zdobył 23 nagrody),

altWraz z rozwojem techniki wideo, zmieniło się oblicze AKF SAWA, gdyż napłynęło wielu młodych ludzi, z których 30 zostało studentami Łódzkiej Szkoły Filmowej i kilku Szkoły Filmowej w Katowicach.

Nasi absolwenci studiowali w szkołach filmowych w Nowym Jorku, w Nancy we Francji, Leeds w Wielkiej Brytanii, w Maladze, w Amsterdamie i w Berlinie.
Od kilku lat w AKF SAWA organizowane są Warsztaty Filmowe dla początkujących i zaawansowanych. Zapisują się na nie najczęściej ludzie  młodzi, 15-25 letni, chociaż zdarzają się 12-letni, a także 60-letni.
Amatorski Klub Filmowy SAWA działa  nieprzerwanie w tym samym miejscu Warszawy przy ul. Elektoralnej 12, obecnie przy Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki. od  40 –lat. 
Obecnie klub mieści się w Bibliotece  Publicznej na ul. Duracza 19.



Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.6 templates web hosting Valid XHTML and CSS.