Company Logo

Real time web analytics, Heat map tracking

Wybrane z Galerii

 

 

Najlepsze Strony Filmowe

Logowanie

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 12

Wczoraj 78

W tygodniu 597

W miesiącu 336

Wszystkie 105590

16 maja 1968 powstał Amatorski Klub Filmowy SAWA. Od dwóch lat w związku z wypowiedzeniem nam lokalu przez Bibliotekę Publiczną im. St. Staszica na Bielanach klub nie prowadzi działań stacjonarnych. Klub SAWA założony został przez grupę uczestników kursu „Podstaw kinematografii wąskotaśmowej”. W momencie tworzenia dołączył do nich Leszek Boguszewski który od roku 1975 pełnił funkcję instruktora klubu. Wkrótce dołączyli dwaj muzycy Wojciech Czarnecki i Ryszard Zerynger, a następnie znany wówczas w kręgach filmowców amatorów Jan Piechura oraz Jerzy Piluchowski i Wacław Szewczyk, Michał i Ela Sucheccy, Ula i Leszek Rozowscy , Wanda i Zbyszek Myszka i wielu innych.

Ta właśnie grupa powiększona jeszcze o kilka osób spotykała się, tworzyła filmy, organizowała imprezy, uczestniczyła w festiwalach filmu amatorskiego, a przede wszystkim bawiła się przez 22 lata to jest do roku 1990. Od 1991 roku klub SAWA zmienił się radykalnie. Uczestnicy z dawnych lat spotykali się regularnie jeszcze przez wiele lat, ale już w składzie tylko 7-8 osób. Po roku 1991 do chwili obecnej organizowane są Warsztaty Filmowe w których w ciągu 30 lat uczestniczyło ponad 1500 osób, głównie młodych. Najsłynniejsi z nich to Aneta i Michał Popiel-Machniccy, Klaudiusz Kasprzak-Styliński, Katarzyna Klimkiewicz, Wojciech Staroń, Michał Mróz, Aleksandra Czenczek i inni.

Amatorski Klub Filmowy SAWA trzykrotnie otrzymał tzw. duże złote medale UNICA. Po raz pierwszy za całokształt twórczości duży złoty medal UNICA otrzymał Leszek Boguszewski w 1981. Ponownie w 1992 roku taki medal otrzymał Klub SAWA. W 1994 roku Klub SAWA został uhonorowany złotym medalem UNICA za współorganizację festiwalu młodzieżowego.

W 55-letniej działalności klubu powstało ponad 250 filmów, za które autorzy otrzymali 500 nagród, w tym 112 na konkursach międzynarodowych.

Najaktywniejszymi twórcami AKF SAWA w minionych 55 latach działalności Klubu są:

Leszek Boguszewski za zrealizowane 35 filmów otrzymał 125 nagród, w tym 37 na konkursach międzynarodowych),Grand Prix na konkursie w Chorwacji za film „Powrót” złoty medal za film „Pajęczyna” na konkursie w Chorwacji a także srebrne medale, w Niemczech, Austrii,

Kilkakrotne Grand Prix na konkursach krajowych.

Obecnie Juror Europejskiej Akademii Filmowej Kina Niezależnego Grand OFF.

Michał Mróz zrealizował 6 filmów animowanych za które otrzymał 47 nagród. Aneta Gutkowska (za zrealizowane 12 filmów otrzymała 40 nagród, w tym złote medale na konkursach UNICA w Argentynie, na festiwalu w Duisburgu i Grand Prix na festiwalu w Berlinie),

Klaudiusz Kasprzak Styliński (za realizowane 10 filmów zdobył 27 nagród).

Michał Mróz,(za zrealizowane 6 filmów otrzymał 36 nagród)

Wojciech Czarnecki (za realizowane 9 filmów zdobył 23 nagrody),

Wraz z rozwojem techniki wideo, zmieniło się oblicze AKF SAWA, gdyż napłynęło wielu młodych ludzi, z których ponad 40 zostało studentami Łódzkiej Szkoły Filmowej i kilku Szkoły Filmowej w Katowicach.

Nasi absolwenci studiowali w szkołach filmowych w Nowym Jorku, w Nancy we Francji, Leeds w Wielkiej Brytanii, w Maladze, w Amsterdamie i w Berlinie.

Wielu młodych ludzi na przestrzeni lat skorzystało z naszej oferty stawiając właśnie u nas pierwsze filmowe kroki a po ukończeniu szkoły filmowej pracuje w filmie i telewizji. Wielu młodych ludzi na przestrzeni lat skorzystało z naszej oferty stawiając właśnie u nas pierwsze filmowe kroki a po ukończeniu szkoły filmowej pracuje w filmie i telewizji. Na nasze Warsztaty uczęszczali między innymi

Wojtek Staroń, zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu w Berlinie w 2011 roku, operator najbardziej nagradzanego filmu polskiego w 2006 roku "Plac Zbawiciela", szwenkier w cz.4-5 “Harry Potter”,

Katarzyna Klimkiewicz zdobywczyni European Film Award 2010 za film "Hanoi-Warszawa", uznany za najlepszą krótkometrażową fabułę w Europie w 2010 roku,

Aneta i Michał Popiel-Machniccy, Nagroda Blackmagic Design Cinematography Award za zdjęcia do filmu "Czasem śnię, że latam" na SLAMDANCE FILM FESTIVAL w 2013 roku i. na Festiwalu w Chegdu w Chinach : Statuetka GOLD PANDA AWARD 2014.

Piotr Bernaś, który za film "Paparazzi" otrzymał "Złotą żabę" w kategorii dokument na Plus Camerimage w 2011 roku, a także Rafał Skalski, który jako najmłodszy w historii autor został laureatem Grand Prix Krakowskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych i wielu innych obecnie twórców kina profesjonalnego. W Warsztatach uczestniczyli także aktorzy Marcin Kwaśny, Dominika Figurska i Michał Chorosiński, a także Natalia Korczakowska, aktualnie reżyser w Teatrze Wielkim. Michał Popiel -Machnicki operator seriali i filmów dokumentalnych, Aneta Popiel-Machnicka, reżyser i scenarzysta, Aleksandra Czenczek/grafik komputerowy działająca w Londynie/ Weronika Wojnach - zdjęcia do serialu „M” jak miłość, Przemek Angerman - reż. seriali TV, Michał Dudzik - operator TVP, Tomasz Brzostek - operator POLSAT, Katarzyna Klimkiewicz - reż. TVP, Jakub Cuman - operator TVN, i wielu innych. AKF SAWA to najstarszy w Warszawie, jeden z najstarszych w Polsce i Europie amatorskich klubów filmowych.

Zakończyła się 18-ta. Gala Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Grand OFF w Warszawie im.Witolda Kona. W tym roku zgłoszono do Festiwalu Grand OFF 3805 filmów ze 124 krajów. Komisje selekcyjne, wybrały ponad 300, z których 55 to filmy nominowane w 11 kategoriach. Filmy te oceniła międzynarodowa kapituła składająca się z ponad 85 znawców kina.Najwięcej filmów ponad 600 nadesłano z Iranu.   A oto laureaci:

  

Najlepszy Scenariusz Owce / Iran / Mehrdad Kabiri

 Najlepsza Reżyseria Run / Włochy / Filippo Lupini 

 Najlepsze Zdjęcia Demony z daleka / Etiopia / Tommaso Magnano

Najlepszy Montaż Milczenie pasterza / Tunezja / Trabelsi Marwen
Najlepsza scenografia Ilse / Niemcy / Claudia Engl, Judith Hoersch
Najlepsza aktorka  Mine / Polska /Kaja Sajdak / aktorka: Ewa Szykulska

Najlepszy Aktor Cześć Dziadek / Polska / Aleksander Pakulski / aktor: Feliks Szajnert

Najlepszy Film Fabularny  Broken Wings / USA / María Laura Marín, Daniel Stearns
Najlepszy Film Dokumentalny  Streetworker / Polska / Damian Piasecki
Najlepsza Animacja Heart Hug / Ukraina / Rimma Gefen, Nika Zhukova
Najlepszy Film Polski Dancing on a cloud / Polska / Michał Mieszczyk

W dniu 7 grudnia o godz. 19:00 w Teatrze SYRENA w Warszawie odbędzie się Gala 18 edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Grand OFF im. Witolda Kona - Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata.W tym roku nadesłano   ponad 3800 filmów ze 115 krajów. Spośród nich komisje kwalifikacyjne wybrały 300 filmów z których wyselekcjonowano 55 filmów w 11 kategoriach.80 osobowe międzynarodowe Jury zwielu krajów wybrało najlepszy film w każdej z 11 kategorii.

23GF.jpg

 

W 2023 roku do udziału w Festiwalu Grand   OFF zgłoszono 3849 filmów ze 124 krajów. Następnie wybrano ponad 200, z których nominowano 55 filmów w 11   kategoriach. Filmy te zostały ocenione przez międzynarodowe jury składające się z   ponad 80 znawców kina. Po zsumowaniu punktacji wyłonione laureatów, którymi są:

Best Script / Najlepszy Scenariusz

Easy / Spain / Alisa Selishchava

Best Directing / Najlepsza Reżyseria

Chroma Key / United Kingdom / Max Puglisi

Best Cinematography / Najlepsze Zdjęcia

Austrian Bridge / Iran / Ahmad Azad

Best Editing / Najlepszy Montaż

The Father, The Son and The Rav Kalmenson / France / Dayan D. Oualid

Best Production Design/ Najlepsza Scenografia

Beloc The Blind / Spain / Dídac C. Forroll

Best Actress / Najlepsza Aktorka

The First Night / Czech Republic / Silvia Gregorova / actress: Tereza Mareckova

Best Actor / Najlepszy Aktor

Of kisses and capes / Germany / Elena Weiss / actor: Leonard Grobien

Best Fiction / Najlepsza Fabuła

All is well / Poland / Karolina Ford, Mirosław Kłopotowski

Best Documentary / Najlepszy Dokument

The Illusions of a Wild Anemone / Turkey / Mehdi Shabani

Best Animation / Najlepsza Animacja

On the Ground / France / Lucie Dupeyrat, Nathan Ygouf, Marine Sauvageot, Chirag Paul, Claire Savoye,

Best Polish Movie / Najlepszy Film Polski

The Ballerina / Poland / Adam Hartwiński

W tym roku za całokształt twórczości nagrodę przyznano polskiemu aktorowi filmowo– teatralnemu Adamowi Woronowiczowi.

16 maja 2023 roku mija 55 rocznica powstania Amatorskiego Klubu Filmowego SAWA. Z tej okazji składam wszystkim uczestnikom zajęć, przyjaciołom i sympatykom klubu najserdeczniejsze życzenia wszystkiego co najlepsze.
Kilkudziesięciu uczestników zajęć ukończyło Szkoły Filmowe w kraju i na świecie, a ponad setka pracuje w filmie profesjonalnym. Uczestnicy zajęć stworzyli w klubie ponad 250 filmów, które reprezentowały klub SAWA na Festiwalach nie tylko w większości krajów europejskich, ale także w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Argentyna, Australia, Indie czy Korea Południowa, zdobywając łącznie z nagrodami na Festiwalach krajowych równo 500 nagród!
To już 55 lat. W tym czasie zdobyliśmy 500 naród na festiwalach krajowych i międzynarodowych. Prawie 50 osób zdało egzaminy do renomowanych szkół filmowych w Polsce jak zagranicą Około 150 osób pracuje w kinematografii profesjonalnej. Ale zacznijmy od początku.
16 maja 1968 powstał Amatorski Klub Filmowy SAWA
W początkach uczestnikami była grupa osób w większości z wyzszym wykształceniem ,którzy przychodzili do klubu, aby się świetnie bawić i uprawiać swoje hobby. Prawie nikt nie wybierał się do Szkoły Filmowej bo większość miała już wyższe wykształcenie. Był nawet przypadek że facet który wiązał swoje plany ze Szkołą Filmową ukrywał ten fakt i dopiero gdy zdał egzaminy na wydział operatorski PWSTiF w Łodzi przyznał się do tego. Ta właśnie grupa spotykała się, tworzyła filmy, organizowała imprezy, uczestniczyła w festiwalach filmu amatorskiego, a przede wszystkim bawiła się przez 22 lata to jest do roku 1990. Najsłynniejsze zabawy to programy rozrywkowe SAWA BY NIGHT wystawiane podczas Festiwali POL-8 w Polanicy Zdroju jak i grane też w innych miastach w Polsce. Wielka postać związana z filmem amatorskim Wiesław Stradomski określił te programy jako pierwszy audiowizualny kabaret w Polsce. Rzeczywiście w programach tych wykorzystywaliśmy mnóstwo materiałów filmowych i slaydów co w tamtych czasach w twórczości kabaretowej nie było stosowane. Trudno się dziwić że komentarz o programie "Wieczór z dziennikiem TV" ukazał się w Wolnej Europie skoro program zaczynał się w obrazie "jadącymi czołgami", a komentator mówił teks "na zaproszenie władz federalnych pierwszy sekretarz AKF SAWA udał się do Wiednia z wizytą przyjaźni" W tamtych czasach było to balansowaniem po cienkiej linie.
Od 1991 roku klub SAWA zmienił się radykalnie. Uczestnicy z dawnych lat spotykali się regularnie jeszcze przez wiele lat, ale już w składzie tylko 7-8 osób, a klub opanowali ludzie młodzi którzy uczestnicząc w Warsztatach Filmowych w większości myśleli o tym aby zdać egzaminy do szkół filmowych i profesjonalnie uprawiać zawód filmowca. Bardzo wielu to udało się. .


Na 16 Grand OFF w 2022 roku zgłoszono 3523 filmy ze 120 krajów z których wyselekcjonowano 55 filmy nominowane w 11 kategoriach. Filmy te obejrzała i oceniła międzynarodowa kapituła składająca się z ponad 80 jurorów. Miałem przyjemność być jednym z nich występując po raz 16-ty,a więc we wszystkich edycjach festiwalu.Po zsumowaniu punktacji wyłoniono laureatów, którymi są:


Najlepszy Scenariusz // Best Script

Sweetie Pie / France / Alexandra Naoum

Najlepsza Reżyseria // Best Directing

My Coffin / Poland / Maciej Marczewski

Najlepsze Zdjęcia // Best Cinematography

Hey, Gunesh! / Georgia / Marita Tevzadze, Ana Jegnaradze

Najlepszy Montaż // Best Editing

The BLACK ChristS. Far From Justice / Germany / Monica Manganelli

Najlepsza Scenografia // Best Production Design

The land of destroyed ski jump hill / Ukraine / Tetiana Nahirniak

Najlepsza Aktorka // Best Actress

La Luce Oltre La Gabbia / Italy / Giovanni Ambrosino / actress: Irene Maiorino

Najlepszy Aktor // Best Actor

Better Men/ France / Guillaume Doucet / actor: Mark Tilton

Najlepsza Fabuła // Best Fiction

Off Side / France / Sophie Martin

Najlepszy Dokument // Best Documentary

La Lixiera (the dump) - the invisibles' dignity / Italy / Guido Galante, Antonio Notarangelo

Najlepsza Animacja // Best Animation

Sagiso / United States of America / Claire Layne

Najlepszy Film Polski // Best Polish Movie

First... / Poland / Adam Hartwiński

W tym roku postanowiono wyróżnić za całokształt twórczości polską aktorkę filmową i teatralną, Panią Magdalenę Zawadzką.




Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.6 templates web hosting Valid XHTML and CSS.