Company Logo

Real time web analytics, Heat map tracking

Wybrane z Galerii

 

 

Najlepsze Strony Filmowe

Logowanie

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 4

Wczoraj 23

W tygodniu 101

W miesiącu 828

Wszystkie 79935

To już 55 lat. W tym czasie zdobyliśmy 500 naród na festiwalach krajowych i międzynarodowych. Prawie 50 osób zdało egzaminy do renomowanych szkół filmowych w Polsce jak zagranicą Około 150 osób pracuje w kinematografii profesjonalnej. Ale zacznijmy od początku.
16 maja 1968 powstał Amatorski Klub Filmowy SAWA
W początkach uczestnikami była grupa osób w większości z wyzszym wykształceniem ,którzy przychodzili do klubu, aby się świetnie bawić i uprawiać swoje hobby. Prawie nikt nie wybierał się do Szkoły Filmowej bo większość miała już wyższe wykształcenie. Był nawet przypadek że facet który wiązał swoje plany ze Szkołą Filmową ukrywał ten fakt i dopiero gdy zdał egzaminy na wydział operatorski PWSTiF w Łodzi przyznał się do tego. Ta właśnie grupa spotykała się, tworzyła filmy, organizowała imprezy, uczestniczyła w festiwalach filmu amatorskiego, a przede wszystkim bawiła się przez 22 lata to jest do roku 1990. Najsłynniejsze zabawy to programy rozrywkowe SAWA BY NIGHT wystawiane podczas Festiwali POL-8 w Polanicy Zdroju jak i grane też w innych miastach w Polsce. Wielka postać związana z filmem amatorskim Wiesław Stradomski określił te programy jako pierwszy audiowizualny kabaret w Polsce. Rzeczywiście w programach tych wykorzystywaliśmy mnóstwo materiałów filmowych i slaydów co w tamtych czasach w twórczości kabaretowej nie było stosowane. Trudno się dziwić że komentarz o programie "Wieczór z dziennikiem TV" ukazał się w Wolnej Europie skoro program zaczynał się w obrazie "jadącymi czołgami", a komentator mówił teks "na zaproszenie władz federalnych pierwszy sekretarz AKF SAWA udał się do Wiednia z wizytą przyjaźni" W tamtych czasach było to balansowaniem po cienkiej linie.
Od 1991 roku klub SAWA zmienił się radykalnie. Uczestnicy z dawnych lat spotykali się regularnie jeszcze przez wiele lat, ale już w składzie tylko 7-8 osób, a klub opanowali ludzie młodzi którzy uczestnicząc w Warsztatach Filmowych w większości myśleli o tym aby zdać egzaminy do szkół filmowych i profesjonalnie uprawiać zawód filmowca. Bardzo wielu to udało się. .Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.6 templates web hosting Valid XHTML and CSS.