Company Logo

Real time web analytics, Heat map tracking

Wybrane z Galerii

 

 

Najlepsze Strony Filmowe

Logowanie

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 3

Wczoraj 0

W tygodniu 3

W miesiącu 119

Wszystkie 78636

23GF.jpg

 

W 2023 roku do udziału w Festiwalu Grand   OFF zgłoszono 3849 filmów ze 124 krajów. Następnie wybrano ponad 200, z których nominowano 55 filmów w 11   kategoriach. Filmy te zostały ocenione przez międzynarodowe jury składające się z   ponad 80 znawców kina. Po zsumowaniu punktacji wyłonione laureatów, którymi są:

Best Script / Najlepszy Scenariusz

Easy / Spain / Alisa Selishchava

Best Directing / Najlepsza Reżyseria

Chroma Key / United Kingdom / Max Puglisi

Best Cinematography / Najlepsze Zdjęcia

Austrian Bridge / Iran / Ahmad Azad

Best Editing / Najlepszy Montaż

The Father, The Son and The Rav Kalmenson / France / Dayan D. Oualid

Best Production Design/ Najlepsza Scenografia

Beloc The Blind / Spain / Dídac C. Forroll

Best Actress / Najlepsza Aktorka

The First Night / Czech Republic / Silvia Gregorova / actress: Tereza Mareckova

Best Actor / Najlepszy Aktor

Of kisses and capes / Germany / Elena Weiss / actor: Leonard Grobien

Best Fiction / Najlepsza Fabuła

All is well / Poland / Karolina Ford, Mirosław Kłopotowski

Best Documentary / Najlepszy Dokument

The Illusions of a Wild Anemone / Turkey / Mehdi Shabani

Best Animation / Najlepsza Animacja

On the Ground / France / Lucie Dupeyrat, Nathan Ygouf, Marine Sauvageot, Chirag Paul, Claire Savoye,

Best Polish Movie / Najlepszy Film Polski

The Ballerina / Poland / Adam Hartwiński

W tym roku za całokształt twórczości nagrodę przyznano polskiemu aktorowi filmowo– teatralnemu Adamowi Woronowiczowi.

16 maja 2023 roku mija 55 rocznica powstania Amatorskiego Klubu Filmowego SAWA. Z tej okazji składam wszystkim uczestnikom zajęć, przyjaciołom i sympatykom klubu najserdeczniejsze życzenia wszystkiego co najlepsze.
Kilkudziesięciu uczestników zajęć ukończyło Szkoły Filmowe w kraju i na świecie, a ponad setka pracuje w filmie profesjonalnym. Uczestnicy zajęć stworzyli w klubie ponad 250 filmów, które reprezentowały klub SAWA na Festiwalach nie tylko w większości krajów europejskich, ale także w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Argentyna, Australia, Indie czy Korea Południowa, zdobywając łącznie z nagrodami na Festiwalach krajowych równo 500 nagród!
To już 55 lat. W tym czasie zdobyliśmy 500 naród na festiwalach krajowych i międzynarodowych. Prawie 50 osób zdało egzaminy do renomowanych szkół filmowych w Polsce jak zagranicą Około 150 osób pracuje w kinematografii profesjonalnej. Ale zacznijmy od początku.
16 maja 1968 powstał Amatorski Klub Filmowy SAWA
W początkach uczestnikami była grupa osób w większości z wyzszym wykształceniem ,którzy przychodzili do klubu, aby się świetnie bawić i uprawiać swoje hobby. Prawie nikt nie wybierał się do Szkoły Filmowej bo większość miała już wyższe wykształcenie. Był nawet przypadek że facet który wiązał swoje plany ze Szkołą Filmową ukrywał ten fakt i dopiero gdy zdał egzaminy na wydział operatorski PWSTiF w Łodzi przyznał się do tego. Ta właśnie grupa spotykała się, tworzyła filmy, organizowała imprezy, uczestniczyła w festiwalach filmu amatorskiego, a przede wszystkim bawiła się przez 22 lata to jest do roku 1990. Najsłynniejsze zabawy to programy rozrywkowe SAWA BY NIGHT wystawiane podczas Festiwali POL-8 w Polanicy Zdroju jak i grane też w innych miastach w Polsce. Wielka postać związana z filmem amatorskim Wiesław Stradomski określił te programy jako pierwszy audiowizualny kabaret w Polsce. Rzeczywiście w programach tych wykorzystywaliśmy mnóstwo materiałów filmowych i slaydów co w tamtych czasach w twórczości kabaretowej nie było stosowane. Trudno się dziwić że komentarz o programie "Wieczór z dziennikiem TV" ukazał się w Wolnej Europie skoro program zaczynał się w obrazie "jadącymi czołgami", a komentator mówił teks "na zaproszenie władz federalnych pierwszy sekretarz AKF SAWA udał się do Wiednia z wizytą przyjaźni" W tamtych czasach było to balansowaniem po cienkiej linie.
Od 1991 roku klub SAWA zmienił się radykalnie. Uczestnicy z dawnych lat spotykali się regularnie jeszcze przez wiele lat, ale już w składzie tylko 7-8 osób, a klub opanowali ludzie młodzi którzy uczestnicząc w Warsztatach Filmowych w większości myśleli o tym aby zdać egzaminy do szkół filmowych i profesjonalnie uprawiać zawód filmowca. Bardzo wielu to udało się. .


Na 16 Grand OFF w 2022 roku zgłoszono 3523 filmy ze 120 krajów z których wyselekcjonowano 55 filmy nominowane w 11 kategoriach. Filmy te obejrzała i oceniła międzynarodowa kapituła składająca się z ponad 80 jurorów. Miałem przyjemność być jednym z nich występując po raz 16-ty,a więc we wszystkich edycjach festiwalu.Po zsumowaniu punktacji wyłoniono laureatów, którymi są:


Najlepszy Scenariusz // Best Script

Sweetie Pie / France / Alexandra Naoum

Najlepsza Reżyseria // Best Directing

My Coffin / Poland / Maciej Marczewski

Najlepsze Zdjęcia // Best Cinematography

Hey, Gunesh! / Georgia / Marita Tevzadze, Ana Jegnaradze

Najlepszy Montaż // Best Editing

The BLACK ChristS. Far From Justice / Germany / Monica Manganelli

Najlepsza Scenografia // Best Production Design

The land of destroyed ski jump hill / Ukraine / Tetiana Nahirniak

Najlepsza Aktorka // Best Actress

La Luce Oltre La Gabbia / Italy / Giovanni Ambrosino / actress: Irene Maiorino

Najlepszy Aktor // Best Actor

Better Men/ France / Guillaume Doucet / actor: Mark Tilton

Najlepsza Fabuła // Best Fiction

Off Side / France / Sophie Martin

Najlepszy Dokument // Best Documentary

La Lixiera (the dump) - the invisibles' dignity / Italy / Guido Galante, Antonio Notarangelo

Najlepsza Animacja // Best Animation

Sagiso / United States of America / Claire Layne

Najlepszy Film Polski // Best Polish Movie

First... / Poland / Adam Hartwiński

W tym roku postanowiono wyróżnić za całokształt twórczości polską aktorkę filmową i teatralną, Panią Magdalenę Zawadzką.

FOOTER

Wielkie Gratulacje dla Klaudii Folgi za zdobycie Grand Prix na 66 OKFA w Koninie w kategorii "film studencki" za film "Jaskinia żółwi".Klaudia uczestniczyła w Warsztatach Filmowych w AKF SAWA w 2015 roku. Podczas warsztatów w klubie zrealizowała  etiudy "Balety mydlane"i "Schody".Piotr Bernaś uczestniczył w Warsztatach Filmowych w AKF SAWA w 1991-92 roku. Na Festiwalu Camerimage w listopadzie 2020 w KONKURS DŁUGOMETRAŻOWYCH FILMÓW DOKUMENTALNYCH otrzymał Złotą Żabę  za najlepszy film dokumentalny „Wieloryb z Lorino” w którym był autorem zdjęć a reżyserował film Maciej Cuske.

W związku z sytuacją pandemii koronawirusa i zawieszeniem stacjonarnych warsztatów proponujemy Internetowe Warsztaty Filmowe z reżyserii i montażu jak również Warsztaty ze sztuki operatorskiej.Przewagą tych warsztatów nad tradycyjnymi jest możliwość nauki o dowolnej porze dnia i nocy. W tradycyjnej metodzie otrzymujesz porcję wiedzy, której jeśli nie zdążyłeś zapamiętać w trakcie wykładu lub nie zdążyłeś zrobić notatek to masz problem. W metodzie internetowej możesz wielokrotnie wrócić do zagadnienia którego nie zapamiętałeś lub nie do końca zrozumiałeś. Zapoznaj się z programem Warsztatów Internetowych który publikujemy w zakładce Warsztaty.

 
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.6 templates web hosting Valid XHTML and CSS.