Company Logo

Real time web analytics, Heat map tracking

Wybrane z Galerii

 

 

Najlepsze Strony Filmowe

Logowanie

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 15

Wczoraj 25

W tygodniu 177

W miesiącu 92

Wszystkie 70061

16 maja 2023 roku mija 55 rocznica powstania Amatorskiego Klubu Filmowego SAWA. Z tej okazji składam wszystkim uczestnikom zajęć, przyjaciołom i sympatykom klubu najserdeczniejsze życzenia wszystkiego co najlepsze.
Kilkudziesięciu uczestników zajęć ukończyło Szkoły Filmowe w kraju i na świecie, a ponad setka pracuje w filmie profesjonalnym. Uczestnicy zajęć stworzyli w klubie ponad 250 filmów, które reprezentowały klub SAWA na Festiwalach nie tylko w większości krajów europejskich, ale także w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Argentyna, Australia, Indie czy Korea Południowa, zdobywając łącznie z nagrodami na Festiwalach krajowych równo 500 nagród!
To już 55 lat. W tym czasie zdobyliśmy 500 naród na festiwalach krajowych i międzynarodowych. Prawie 50 osób zdało egzaminy do renomowanych szkół filmowych w Polsce jak zagranicą Około 150 osób pracuje w kinematografii profesjonalnej. Ale zacznijmy od początku.
16 maja 1968 powstał Amatorski Klub Filmowy SAWA
W początkach uczestnikami była grupa osób w większości z wyzszym wykształceniem ,którzy przychodzili do klubu, aby się świetnie bawić i uprawiać swoje hobby. Prawie nikt nie wybierał się do Szkoły Filmowej bo większość miała już wyższe wykształcenie. Był nawet przypadek że facet który wiązał swoje plany ze Szkołą Filmową ukrywał ten fakt i dopiero gdy zdał egzaminy na wydział operatorski PWSTiF w Łodzi przyznał się do tego. Ta właśnie grupa spotykała się, tworzyła filmy, organizowała imprezy, uczestniczyła w festiwalach filmu amatorskiego, a przede wszystkim bawiła się przez 22 lata to jest do roku 1990. Najsłynniejsze zabawy to programy rozrywkowe SAWA BY NIGHT wystawiane podczas Festiwali POL-8 w Polanicy Zdroju jak i grane też w innych miastach w Polsce. Wielka postać związana z filmem amatorskim Wiesław Stradomski określił te programy jako pierwszy audiowizualny kabaret w Polsce. Rzeczywiście w programach tych wykorzystywaliśmy mnóstwo materiałów filmowych i slaydów co w tamtych czasach w twórczości kabaretowej nie było stosowane. Trudno się dziwić że komentarz o programie "Wieczór z dziennikiem TV" ukazał się w Wolnej Europie skoro program zaczynał się w obrazie "jadącymi czołgami", a komentator mówił teks "na zaproszenie władz federalnych pierwszy sekretarz AKF SAWA udał się do Wiednia z wizytą przyjaźni" W tamtych czasach było to balansowaniem po cienkiej linie.
Od 1991 roku klub SAWA zmienił się radykalnie. Uczestnicy z dawnych lat spotykali się regularnie jeszcze przez wiele lat, ale już w składzie tylko 7-8 osób, a klub opanowali ludzie młodzi którzy uczestnicząc w Warsztatach Filmowych w większości myśleli o tym aby zdać egzaminy do szkół filmowych i profesjonalnie uprawiać zawód filmowca. Bardzo wielu to udało się. .


Na 16 Grand OFF w 2022 roku zgłoszono 3523 filmy ze 120 krajów z których wyselekcjonowano 55 filmy nominowane w 11 kategoriach. Filmy te obejrzała i oceniła międzynarodowa kapituła składająca się z ponad 80 jurorów. Miałem przyjemność być jednym z nich występując po raz 16-ty,a więc we wszystkich edycjach festiwalu.Po zsumowaniu punktacji wyłoniono laureatów, którymi są:


Najlepszy Scenariusz // Best Script

Sweetie Pie / France / Alexandra Naoum

Najlepsza Reżyseria // Best Directing

My Coffin / Poland / Maciej Marczewski

Najlepsze Zdjęcia // Best Cinematography

Hey, Gunesh! / Georgia / Marita Tevzadze, Ana Jegnaradze

Najlepszy Montaż // Best Editing

The BLACK ChristS. Far From Justice / Germany / Monica Manganelli

Najlepsza Scenografia // Best Production Design

The land of destroyed ski jump hill / Ukraine / Tetiana Nahirniak

Najlepsza Aktorka // Best Actress

La Luce Oltre La Gabbia / Italy / Giovanni Ambrosino / actress: Irene Maiorino

Najlepszy Aktor // Best Actor

Better Men/ France / Guillaume Doucet / actor: Mark Tilton

Najlepsza Fabuła // Best Fiction

Off Side / France / Sophie Martin

Najlepszy Dokument // Best Documentary

La Lixiera (the dump) - the invisibles' dignity / Italy / Guido Galante, Antonio Notarangelo

Najlepsza Animacja // Best Animation

Sagiso / United States of America / Claire Layne

Najlepszy Film Polski // Best Polish Movie

First... / Poland / Adam Hartwiński

W tym roku postanowiono wyróżnić za całokształt twórczości polską aktorkę filmową i teatralną, Panią Magdalenę Zawadzką.

Katarzyna Klimkiewicz uczestniczyła w Warsztatach AKF SAWA w połowie lat dziewięćdziesiątych. W czasie tych warsztatów zrealizowała kilka filmów, z których "Cisza" zdobyła aż 14 nagród. Od wielu lat Kasia tworzy już profesjonalne filmy. Ostatni z nich "Bo we mnie jest seks" wystąpił na 46 festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie otrzymał nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą dla Marii Dębskiej za rolę Kaliny Jędrusik. Twórcom filmu składamy serdeczne gratulacje!

Wielkie Gratulacje dla Klaudii Folgi za zdobycie Grand Prix na 66 OKFA w Koninie w kategorii "film studencki" za film "Jaskinia żółwi".Klaudia uczestniczyła w Warsztatach Filmowych w AKF SAWA w 2015 roku. Podczas warsztatów w klubie zrealizowała  etiudy "Balety mydlane"i "Schody".Piotr Bernaś uczestniczył w Warsztatach Filmowych w AKF SAWA w 1991-92 roku. Na Festiwalu Camerimage w listopadzie 2020 w KONKURS DŁUGOMETRAŻOWYCH FILMÓW DOKUMENTALNYCH otrzymał Złotą Żabę  za najlepszy film dokumentalny „Wieloryb z Lorino” w którym był autorem zdjęć a reżyserował film Maciej Cuske.

W związku z sytuacją pandemii koronawirusa i zawieszeniem stacjonarnych warsztatów proponujemy Internetowe Warsztaty Filmowe z reżyserii i montażu jak również Warsztaty ze sztuki operatorskiej.Przewagą tych warsztatów nad tradycyjnymi jest możliwość nauki o dowolnej porze dnia i nocy. W tradycyjnej metodzie otrzymujesz porcję wiedzy, której jeśli nie zdążyłeś zapamiętać w trakcie wykładu lub nie zdążyłeś zrobić notatek to masz problem. W metodzie internetowej możesz wielokrotnie wrócić do zagadnienia którego nie zapamiętałeś lub nie do końca zrozumiałeś. Zapoznaj się z programem Warsztatów Internetowych który publikujemy w zakładce Warsztaty.

 

Już wiadomo że 12 marca 2020 nie rozpoczynamy Warsztatów  z reżyserii i montażu dla licealistów, studentów jak i całkiem dorosłych, bo w związku z koronawirusem, zawieszono wszelkie zajęcia tego typu w skali kraju.Stwarza to szansę dla tych co się spóźnili, aby jeszcze dołączyć do grupy warsztatowej.Uczymy się przez internet. Z programem warsztatów i zasadami uczestnictwa można zapoznać się w zakładce Warsztaty na naszej stronie klubu w zakładce WARSZTATY. Kontakt Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 601-238-464
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.6 templates web hosting Valid XHTML and CSS.